اطلاعات عمومی راجع به کشاورزی و گیاهان
صفحه اول

پرورش گیاه دریایی جلبک

پرورش گیاه دریایی
به منظور کاهش ماهیگیری و دیگر جانداران دریایی توجه پژوهشگران به کشت و برداشت جلبک دریایی جلب شده و در این زمینه تحقیقات نسبتا گسترده ای صورت گرفته و همچنان ادامه دارد.
سالاد جلبک
سالاد-جلبک
کشت گیاه دریایی اولین بار در سال1670 در ژاپن شروع شده است ژاپنی ها در پاییز شاخه های بامبو را در نواحی کم عمق و گل آلود به داخل آب پرتاب می کردند و بعد از گذشت چند هفته که روی این شاخه ها پر از اسپور جلبک دریایی می شد آنها را جمع آوری می کردند و به مصب رودخانه که سرشار از مواد مغذی برای رشد جلبک است انتقال می دادند .
کشت جلبک دریایی سالهاست که از مرزهای ژاپن گذشته و در مناطق دیگر از جمله جنوب آسیای شرقی ، آمریکا ، اسپانیا ، بریتانیا و کانادا کشت می شود .
گفته میشود در فیلیپین 400000 نفر از این طریق امرار معاش می نمایند .
جلبک دریایی در واقع بهترین هدیه طبیعت به یک باغبان است زیرا کود جلبک دریایی دارای مواد معدنی مفید و هورمون های تحریک کننده برای رشد گیاهان است .به راحتی برای گیاه قابل استفاده است زیرا نیاز به تجزیه شیمیایی ندارد وبه سرعت جذب میشود .سرشار از کربوهیدرات است که برای رشد ساختمان گیاه ضروری است همچنین کم سلولز است وبه آسانی تجزیه می شود.
مالچ یا اسپری جلبک دریایی باعث رشد گیاه و مقاومت آن در برابر بیماری می شود همچنین طی تحقیقاتی که در ایالات متحده انجام گرفته کود جلبک دریایی در باغ در ختان سیب موجب کاهش کنه آفت شده است .
گیاه شناسان جلبک دریایی را به سبز قرمز و قهوه ای (تقسیم می کنند. که هر کدام از آنها دارای گونه های بسیاری هستند . جلبک دریایی در سراسر جهان یعنی در همه اقیانوسها ودریاها زیست می کنند ولی تاکنون گونه ای از آنها به عنوان سمی شناخته نشده اند.
درحال حاضر از جلبک دریایی استفاده های گوناگونی از جمله غذا ، کود و لوازم آرایشی می شود. در کشور هایی مانند ژاپن ، کره و چین یک منبع مهم غذایی به شمار می رود .
قرص-جلبک
قرص-جلبک
به هر حال امروزه در مواد غذایی مانند سس و رب (جهت غلیظ نمودن )،مواد غذایی حیوانات ، خمیر دندان ، پودر قالبگیری بستنی و غیره از جلبک دریایی استفاده می گردد.